Меню

Русский выбор страны
Блоггеру будет приятно знать, кто читает его записи
На этот адрес эл. почты Вы будете получать сообщения о новых записях в блоге

вирощування сорго

Сорго - Sorghum

Сорго (лат. Sorghum) - відносяться до сімейства мятлікові, роду соргових. Це однорічні та багаторічні трав'янисті рослини. Стебло висотою від 75 до 250 см і більше, різної товщини (1-2,5см), з сухою, напівсухий або соковитою серцевиною.

У культурі найбільш поширені види:
Сорго зернове гвінейське (S. guineense Stapf., Jakuschev.) Володіє найбільшим сортовим розмаїттям в країнах Західної Екваторіальної Африки, розташованих на південь від Сахари і прилеглих до Гвінейської затоки. Цей вид сорго має відновлювальною здатністю. У колекції ВИРа є кілька пізньостиглих низькорослих форм гвінейське сорго, що володіють високою комбінаційною здатністю.

Сорго зернове кафрських (S. caffrorum Beauv., Jakuschev.) Має найбільшу сортове різноманіття в країнах Південної Африки, розташованих на південь від 10 ° ю. ш. Кафрських сорго - найбільш поширений вид і в умовах нашої країни. В результаті гібридизації його з формами хлібного сорго російськими селекціонерами, перш за все Е. С. Якушевський, виведений цілий ряд сортів зернового сорго, відновників фертильності і закріплювачів стерильності.

Сорго зернове негритянське (S. bantuorum Jakuschev.) Володіє сортовим розмаїттям в країнах Центральної та Східної Екваторіальної Африки. У нашій країні негритянське сорго не отримало великого поширення.

Сорго зернове хлібне (S. durra Forsk., Jakuschev.) В основному поширене в країнах Північно-Східної Африки, Близького і Середнього Сходу, в Аравії, Індії та Пакистані, де з давніх-давен було важливою продовольчої і кормової культурою. Воно представлено Сортотип дурра, джугара, Майло.
Хлібне сорго за формою і характером плодущих колосків, плівок і зерна розділяється на наступні підвиди:

- Сорго ефіопський (S.durra ssp. Aethiopicum Jakuschev.);
- Сорго нубійський (S.durra ssp. Nubicum Jakuschev.);
- Сорго арабське (S.durra ssp. Arabicum Jakuschev.).

Сорго зернове китайське (S.chinense Jakuschev.) Або гаолян, володіє найбільшим сортовим розмаїттям в країнах Східної Азії. Цей вид характеризується відносною холодостойкостью, скоростиглістю. Колір зерна сортів цього виду, як правило, червонувато-бурий з різними відтінками. Зерно містить багато танінів, які надають йому гіркий смак. Тому в Росії він практично не обробляється. Гаолян використовується в селекційних програмах як донор холодостойкости, скоростиглості та стійкості до деяких видів хвороб і шкідників.

Сорго цукрове (Sorghum saccuratum Jakuschev.) Використовується на кормові цілі, а в зв'язку з високим вмістом водорозчинних цукрів в соку стебла є також джерелом виробництва патоки, яка широко використовується в кондитерських виробах.
Сорго трав'янисте (Sorghum sudanense Jakuschev.). З усього виду трав'янистої сорго всього два різновиди - суданська трава та сорго щедре інтродуцьовані в культуру. Суданська трава є однією з найбільш цінних однорічних трав і широко обробляється в різних грунтово-кліматичних умовах. Вона дещо поступається сорго по посухостійкості, але добре витримує певну ступінь засоленості почв.сорго

Сорго технічне або віничне (Sorghum technikus sonvar, occidentocuresicum Jakuschev.). Цей вид переважно використовується для виробництва високоякісних віників, щіток, мітел, які користуються великим попитом в народному господарстві. Окремі лінії використовують в створенні гібридів, деякі з них відрізняються високою продуктивністю.

До роду сорго відносяться також сорго (S. halepense) - бур'ян і кормова рослина, гібриди сорго звичайного з гумаєм і суданської травою. Сорго- хлібне, технічне і кормове рослина. З зерна виробляють борошно, крупу, спирт, крохмаль і ін. З стебел цукрового сорго отримують патоку (сорговий мед). Зерно і зелену масу використовують на корм тваринам. Солома сорго - сировина для виробництва паперу, картону, плетених виробів, віників, нею покривають дахи, використовують на паливо, для огорож, з сухих стебел деяких видів отримують червону фарбу для шкір.

Сорго - цінна харчова та кормова культура для районів, в яких пшениця та інші основні зернові культури рости не можуть, або дають невеликі врожаї через посушливий клімат. Культура вкрай невибаглива до складних агрометеорологічних умов. За посухо- і солевинослівості сорго займає перше місце серед сільськогосподарських культур в світі. Сорго дуже економно і високопродуктивно витрачає вологу на формування одиниці сухої маси.
На освіту одиниці сухої речовини сорго витрачає 300 частин води, кукурудза майже 400, пшениця 515, а соняшник близько 900.

Так як у сорго потужна коренева система, що володіє здатністю пробивати пересохлий шар грунту і проникати на глибину до 2 м. І більше, досягаючи вологих горизонтів. Під час сильних засух в коренях утворюється захисний кремнієвий шар, що оберігає їх від висихання. Ту ж роль відіграє восковий наліт на стеблах і листках рослин. Крім того, випаровуються поверхню листя приблизно вдвічі нижче, ніж у кукурудзи, і завдяки своїй структурі вони не витрачають на своє охолодження зайву воду.

До грунту сорго особливих вимог не пред'являє. Добре росте на легких піщаних і важких глинистих ґрунтах, мириться з засоленими, але погано себе почуває на кислих грунтах і абсолютно не переносить холодних, заболочених місць.

Культура сорго порівняно стійка до багатьох шкідників і хвороб. Наявність на вегетаційних органах воскового нальоту, вміст у зерні алкалоїду таніну, а в листі кремнезему і глюкозида дурріна забезпечує сорго високу стійкість до шведської мусі, Стеблева кукурудзяного метелика та зернової молі.

Сорго можна вирощувати на одному місці п'ять-сім років, і якщо щорічно перед посівом вносити в грунт гній і азотно-фосфорні добрива, врожайність культури не знизиться.

Залежно від господарського використання сорту сорго поділяються на три групи: зернове, цукрове і віничне. У культурі основне значення має зернове (кормове) сорго.

сорго кормовоеВозделивают сорго в основному для відгодівлі тварин і птиці. Зерно містить в середньому 70-73% вуглеводів, 12-15% білка, 3,5-4,5% жиру, 1,2-3,2% золи, 1-3% клітковини. У 100 кг. зерна міститься 120-130 кормових одиниць, в зеленій масі 22-25 корм.ед., а в силосі 22 корм.ед. В умовах посухи зернове сорго значно перевершує такі традиційні культури, як ячмінь, кукурудза і горох, як по врожайності, так і з виробництва кормових одиниць на 1 га. За даними державних сортовипробувальних станцій, врожаї сорго перевищували урожай кукурудзи на 19-58% на богарі і на 14-15% на зрошенні.
А за даними доктора сільськогосподарських наук професора М. Шепеля, протягом 11 років врожайність зерна сорго на богарі становила 40-45, а кукурудзи - 10-12 ц / га. Перевищення - більш ніж удвічі, в посушливі роки - в 3-4 рази, а в своєрідні за погодними умовами роки, коли перша половина літа була надзвичайно посушливій, сорго входило в стан анабіозу, витримувало страшну посуху і після дощів забезпечувало врожаї до 35-48 ц / га зерна. Кукурудза ж цієї стихії не витримує, даючи урожай зерна 6-8 ц / га.
За поживними властивостями зерно і зелена маса сорго майже не поступаються кукурудзі. Несучість птиці, якій згодовують зерно сорго, підвищується на 25-30%. Дуже добре давати його курчатам - вони швидше ростуть і набирають вагу.

Якщо годувати ставкових риб (коропа, карася, товстолоба) зерном сорго, а не традиційними комбікормами, їх жива маса збільшується на 34%. Зерно сорго перевершує кукурудзяна за змістом макро- і мікроелементів. За мікроелементному складу сорговий зерно майже ідентично ячмінного, але використання його при відгодівлі тварин дозволяє отримати в два рази більше свинини, ніж при згодовуванні зерна ячменю.
Сорго є дуже привабливою в усіх відношеннях культурою, гідної впровадження в зонах недостатнього зволоження і мізерного агрофона.

У нашій країні селекцією сорго займається Російський науково-дослідний і проектно-технологічний інститут сорго і кукурудзи м.Саратов
От Гостя
Вход
OpenID
Вы должны войти на сайт чтобы написать комментарий
Логин или E-mail:
Пароль:
Забыли пароль?
Вы должны войти на сайт чтобы написать комментарий

Почитайте другие наши интересные записи
Проволочники на подсолнечнике Наиболее опасным и распространенным в районах выращивания подсолнечника вредителем является личинка жука-щелкуна — проволочник. В последнее время, в связи с уменьшением кратности механических обработок почвы, ростом засоренности полей многолетними злаковыми сорняками, а также в ограниченном ассортименте соответствующих химических средств, а т
Просмотров: 1393
24.09.2015
Подсолнечниковая Шипоноска Мелкий жук из семейства Mordellidae длиной 4–5 мм черного цвета с густым покровом блестяще-серых волосков. На конце брюшка находится довольно длинный отросток в виде шипа. Усики нитевидные 11-члениковые. Голова подогнута вниз. Надкрылья слабо пунктированны, суживаются к вершине и не покрывают конец брюшка. Ноги желтовато-красные. Самки отклад
Просмотров: 618
24.09.2015
Тургор клетки растения тургор клетки растения уменьшаяется  Снижение влажности почвы во время засухи снижает потенциал урожайности растений и  уменьшает испарение воды с клеток растений; Это в свою очередь приводит к уменьшению клеточного тургора и относительного содержания воды, которое приводит к последовательным повреждениям растений. Обзор литературы
Просмотров: 297
02.08.2016
Фотогалереи
Товары компании ПрАТ Агрохимцентр